Životopis sboru

 
    Dětský pěvecký sbor RADOST PRAHA byl založen sbormistrem Vladislavem Součkem v roce 1961 jako sbor školního klubu ZDŠ v Praze 7, Korunovační ulici. Již po čtyřech létech působení se stal sborem celoobvodním a přešel k tehdejšímu Obvodnímu domu pionýrů.
     Od roku 1994 působí RADOST-PRAHA v Základní umělecké škole v Praze 7, Šimáčkově ulici. 
V současné době sdružuje kolem 120 dětských i dospělých zpěváků ve věku od pěti do sedmadvaceti let. Nejmenší děti zpívají v oddělení "Ťutínků" , děti z první až třetí třídy jsou "KOŤATA", starší přípravkou je "PÍSNIČKA". Vedle koncertního sboru mohou děvčata od patnácti let zpívat i v dívčím komorním sboru "PUELLAE".
 

 
     Repertoár koncertního sboru je velmi široký. Obsahuje duchovní i světské skladby, od děl starých mistrů polyfonie přes díla klasiků a současníků až po lidové písně zpívané většinou v původním jazyku. RADOST patří již po mnoho let k velmi dobrým sborům v naší zemi. Kromě četných koncertů v České republice děti zpívaly již ve dvanácti evropských zemích, v létě 1994 a 1997 byly na velkých koncertních zájezdech v Kanadě. 
    
Sbor se zúčastnil mnoha renomovaných soutěží a festivalů, jako Evropského festivalu
v Neerpeltu (Belgie) (1. cena a 1. cena "Cum laude"), mezinárodních soutěží v Celji (Slovinsko) (1. cena a Cena diváků), ve španělském Cantonigros (1. cena), v Llangollenu (Wales) (2. cena), ale i na Svátcích písní v Olomouci (2. cena) aj. Výkony sboru byly oceněny na mezinárodní soutěži pěveckých sborů v německém  Limburku-Lindenholz- hausenu, kde sbor získal jedinou udělenou zlatou medaili a současně i Cenu festivalu. Velkým úspěchem je zisk dvou "zlatých" na Mezinárodní soutěži SLOVAKIA CANTAT 2007 v Bratislavě, dvou stříbrných  v roce 2008 v polských Sopotech, a nečekaný úspěch z roku 2009, kdy si z Řecka RADOST přivezla nejen vítězství v kategorii dětských sborů, ale i zlatou medaili nejlepšího sboru festivalu bez ohledu na soutěžní kategorie. Svoji kvalitu prokázal sbor i v roce 2012, kdy si z prestižní soutěže ve francouzském Tours přivezl nejenom cenné třetí místo, ale i Cenu diváků.
     RADOST natočila už pět CD, natáčí pro českou televizi i rozhlas, spolupracuje se Státní operou v Praze.

 


    Se sborem vystupuje a spolupracuje řada profesionálních umělců. Klavíristkou koncertního sboru je Jitka Nešverová, sbormistry jsou Jan Pirner a Vladislav Souček. Na vedení přípravných sborů se podílí i sbormistryně Jana Jamborová a sbormistryně chlapeckého sboru Pueri gaudentes Zdeňka Součková. Hlasovou poradkyní je bývalá dlouholetá členka Radosti Markéta Džuneva. Tajemnicí sboru je Alena Vogelová.